Časté dotazy

Vy se ptáte, my odpovídáme. A protože se některé otázky a odpovědi opakují, rozhodli jsme se zveřejnit ty nejčastější. Ptejte se dále, rádi odpovíme.

Co děti v mateřské škole potřebují ?

• Hrací kalhoty, zástěrku
  • Oblečení na pobyt venku v plátěném pytlíku + ponožky a obuv na  zahradu
  • Doporučujeme v MŠ takové oblečení, které je možné umazat. Není vhodné trestat děti za ušpiněné oblečení
  • Papuče
  • Krabici papírových kapesníků
  • Celodenní děti pyžamo s přišitými poutky k zavěšení
  • Cvičební úbor v plátěném pytlíku (v I.třídě Koťátek až od II.pololetí)
  • Hrníček na čaj, pokud možno nerozbitný

V Š E   P O D E P S A N É !

Navštěvujete hromadně 2x ročně zubní lékařku ?

Zubního lékaře nenavštěvujeme, každý rodič dítěti zajišťuje prohlídku dle svého rozhodnutí.

Mé dítě má potíže s řečí, na koho se můžu obrátit?

• Poruchy plynulosti řeči
  • Vadné tvoření hlásek
  • Specifické poruchy učení
  • Obtíže v rámci lehké mozkové dysfunkce
  • Sluchové vady
  • Poruchy hlasu (případně rozštěpy patra)

Pro děti s vadou řeči je na zdravotním středisku v Brušperku k dispozici každou středu od 12,00 do 18,00 hodin LOGOPEDICKÁ ORDINACE Mgr. Zdislavy Vítkové, tel.číslo 728 546 451

V mateřské škole provádíme s dětmi různá artikulační, grafomotorická a dechová cvičení podle potřeby a individuálně procvičujeme správnou výslovnost. Využíváme literaturu : Brousek pro tvůj jazýček, Speciální pedagog v mateřské škole, Šimonovy pracovní listy- logopedická cvičení I. II., Hrajemesi spolu aneb společná výchova dětí a rodičů.

Co by mělo umět dítě, které jde v září do základní školy?

• Správně vyslovovat všechny hlásky
  • Vyřídit jednoduchý vzkaz
  • Vydržet nad zadaným úkolem a pracovat samostatně alespoň čtvrt hodiny a práci dokončit (velké procento dětí se dokáže soustředit sotva pět minut)
  • Orientovat se, co je nahoře, dole, vlevo, vpravo, pod a nad
  • Recitovat básničku, zazpívat písničku
  • Vědět, jak se jmenuje, kolik je mu let, kde bydlí, znát dny v týdnu
  • Hrát jednoduché hry
  • Počítat od jedné do deseti
  • Držet správně tužku mezi palcem a ukazovákem, aby konec tužky mířil k rameni, netlačit, kreslit tak, aby tužka lehce klouzala po papíru (děti by měly umět vybarvovat jednoduché tvary a příliš nepřetahovat)
  • Vystřihovat jednoduché tvary
  • Samostatně se oblékat, zapínat knoflíky, zavázat tkaničky
  • Dodržovat hygienu, umýt si ruce, jíst příborem, umět pozdravit, poprosit, poděkovat

Chodíte za každého počasí ven?

Snažíme se zařazovat pobyt venku v co největší míře.

Kritéria, kdy ven nechodíme:

• Deštivé počasí
  • Silný vítr
  • Pokles teploty pod – 12 °C
  • Při nepříznivých rozptylových podmínkách (informace čerpáme na www.chmi.cz )

V létě vyžadujeme šiltovky nebo kloboučky chránící děti před sluncem, hry ve stínu

Mohou si děti přinést do školky svou oblíbenou hračku?

Ano, doporučujeme u nejmladších dětí, které si v MŠ teprve zvykají.

Dítěti chutná některé z vašich jídel. Mohu dostat recept?

Ano, vedoucí školní jídelny Vám jej ráda poskytne.

Musí děti po obědě spát?

Ve vnitřním denním režimu, který je součástí školního řádu MŠ Brušperk je dáno, že po obědě a osobní hygieně následuje spánek a odpočinek respektující rozdílné potřeby dětí, individuální práce s dětmi s nižší potřebou spánku.

Máte nějakou dobrou radu jak se zbavit vší ?

Ano máme velice dobré zkušenosti s "kouzelným všiváčkem"

více informací : ZDE